Work Life Balance… W poszukiwaniu równowagi 11


work life balance…

Tak modne ostatnio pojęcie, sugeruje, że być może wystarczy zmiana naszych nawyków, oraz myślenia pracodawców, żeby czerpać zarówno satysfakcję z pracy i życia rodzinnego.

A jak jest na prawdę?

obudź się i żyj

w poszukiwaniu równowagi 

Jeśli masz tą niewątpliwą przyjemność pracować na etacie, prawdopodobnie wracasz późno do domu, termin goni termin i ma być szybko, lepiej i więcej.

Po takim dniu marzysz tylko o gorącej kąpieli, masażu, lampce wina i łóżku. Tym czasem czeka Cię odrabianie lekcji z dziećmi, gotowanie obiadu na następny dzień i szybkie porządki.

W pracy jesteśmy myślami w domu, w domu jesteśmy myślami w pracy i błędne koło się zamyka.

To krótka droga do wypalenia, poprzedzona syndromem deficytu uwagi. Jeśli jesteś niecierpliwa, nie uważna, masz problemy z koncentracją i czujesz wewnętrzny “dygot”- CZAS ZWOLNIĆ i zastanowić się jak dojść do upragnionej równowagi.

jak możesz sobie pomóc? 

» ustal priorytety i to nie tylko te na następny tydzień czy dzień, ale te życiowe również. Jeżeli musicie obydwoje pracować, a tak jest w większości przypadków w tym również i moim, musisz spojrzeć na wszystko w szerszej perspektywie. Nie możesz natomiast godzić się na wszystko i brać każde jedno zlecenie, każdy jeden weekendowy wyjazd służbowy. Jeżeli po intensywnym okresie w pracy nie masz możliwości wypoczynku, czas szukać innego zajęcia.

» znajdź pracodawcę, który podąż za ideą work life balance, która powoli zakorzenia się w Polsce. Niektóre firmy deklarują wprowadzanie niektórych jej rozwiązań-dzielenie się pracą z inną osobą, praca w elastycznych godzinach , kompresowanie czasu pracy, oraz możliwość wykonywania części zadań zdalnie.

» rozpoznaj złodziei czasu -sprawdzanie co 10 min maili, zerkanie na media społecznościowe, czy kolejna kawa/ papieros. 

» wymieszaj zadania- jest to dla nas trudne, ze względu na przyzwyczajenia do sztywnych reguł. Nie bój się podczas przerwy na lunch wyjść na posiłek z mężem i omówić ważne, domowe sprawy. Zdarzyć się również może, że będziesz rozmawiać wieczorem z klientem przez telefon z lampką wina w dłoni o maseczką na twarzy 😉

» ustal stały punkt dnia. Codzienna rutyna jest bardzo ważna i nie zawsze można ją wprowadzić w pracy, dla tego tak ważne jest zaprogramowanie “chwil dla rodzinny”. Nie musi to być tradycyjny wspólny obiad, może być kolacja albo wspólny seans filmowy na kanapie. Liczy się systematyczność! 

» tnij czas na kawałki- przestań organizować czas na przed i po pracy. Podziel dzień na około 2 godzinne bloki oddzielone 15 min przerwami na regenerację.

work life balance

8 sposobów na przerwę 

 1. Usiądź gdzieś na łonie natury
 2. Powzdychaj sobie- wibracje i głęboki oddech dodadzą ci energii i zniwelują gulę tworzącą się pod koniec stresującego dnia pracy
 3. Obserwuj wodę, wsłuchaj się w szum wody/ kapanie.
 4. Spróbuj automasażu 
 5. Poruszaj się w zwolnionym tempie
 6. Po bazgraj
 7. Rozciągnij się
 8. Idź na krótki spacer

jak zaplanować cudowny weekend?

Wspólny wypad z rodziną za miasto, czy kolacja u znajomych? O to jest pytanie! 🙂

Takie wspólne planowanie może być bardzo przyjemne i niesamowicie zbliża!

Warto do tego celu stworzyć listę 50/80 czy 100 marzeń, a potem wykreślać już spełnione. 

kawa i babeczki

ustal główne punkty 

np. w takim schemacie jak poniżej 

 • piątek wieczór,
 • sobota dzień,
 • sobota wieczór,
 • niedziela dzień,
 • niedziela wieczór

Jeżeli już to zrobicie nie zostanie Wam nic innego jak wybrać atrakcje i sposób spędzania czasu. Nawet rodzinna wycieczka do ciekawego miejsca i świadomość spędzenia razem cudownego czasu, może być ekstra napędem do wybrania dodatkowych punktów weekendu i na pewno pomoże zorganizować ci resztę dni.

Świetnym pomysłem jest również stworzenie sobie weekendowych list i korzystanie z nich w chwilach wyczerpania “kreatywności”. Możesz swobodnie wybrać od trzech do pięciu kluczowych wydarzeń na dany weekend, musisz jednak zdawać sobie sprawę, że istnieją lepsze i gorszę połączenia 😉  Najlepiej aby na takiej liście znalazły się atrakcje związane z 3 kategoriami :

aktywność fizyczna

spotkania towarzyskie

duchowość

6 sekretów udanego weekendu 

Na koniec zdradzę ci 6 sekretów udanego weekendu 🙂 Chętnie też zapoznam się z Twoimi, prywatnymi sposobami na work life balance !

 1. poszerzaj horyzonty
 2. wykorzystaj do maksimum poranki
 3. stwórz nową tradycję
 4. wyznacz porę na odpoczynek
 5. poznawaj nowe rzeczy
 6. zaplanuj coś przyjemnego na niedzielny wieczór

 

Podobał się artykuł ?

Podeślij go znajomym!