Udane wakacje z rodziną – tak, to możliwe! 13


Przychodzi lipiec, a ty jak co roku zastanawiasz się, czy udane wakacje z rodziną są w ogóle możliwe. Rozpisujesz każdą wycieczkę, każdą atrakcję, ba nawet każdą gałkę lodów co do MINUTY. Wznosisz modły o piękną pogodę, brak fochów u dzieci i małżonka. A może nawet na samą myśl o spędzeniu kilku tygodni sam na sam ze swoją rodziną dostajesz gęsiej skórki. Znasz to, prawda? 😉

Niestety wspólne wakacje mogą być RAJEM lub PIEKŁEM

W tym roku wybieram opcję numer jeden, a Ty?

wakacje

udane wakacje z rodziną- przygotowania

Najważniejsza rzecz to planowanie całego wypadu- może nie co do minuty, ale ogólny zarys jest wskazany 😉

 1. Wybierz miejsce i nie chodzi mi tu o zastanawianie się czy w tym roku jedziemy w góry, nad morze czy na wieś. Skupmy się na wyborze odpowiedniego lokum- dowiedz się czy miejsce jest przyjazne rodziną z małymi dziećmi. Jest to bardzo ważne! Chyba nie chcesz wylądować w imprezowym hotelu pełnym singli? 😉
 2. Pytaj o szczegóły, unikniesz rozczarowania, kiedy okaże się, że nie masz z kim zostawić 4 letniej pociechy, -bo umówiłaś się na randkę z mężem-a animator zajmuje dzieci od 5 roku życia.
 3. Dostosuj się do dzieci- ich wieku, temperamentu i upodobań. Gwarantuję Ci, że ZAJĘTE DZIECKO, TO WYPOCZĘTA MAMA 😉 Przed podjęciem decyzji zorganizuj rodzinne spotkanie- nie bój się pytać dzieci o zdanie! Dzięki temu unikniesz wielu stresów, a dzieci poczują, że mają TĘ MOC i jest szansa, że nie będą marudzić, skoro same wybrały co chcą robić.
 4. Zaplanuj aktywność dla każdego. Załóż, że podczas wakacji robicie coś dla dzieci i coś dla siebie. Równowaga dużo ułatwia, a wakacje są po to aby naładować akumulatory!
 5. Bądź przygotowana na wszystko! 😀 

 

pakowanie

Tydzień przed wyznaczoną datą podróży sporządź listę rzeczy potrzebnych na wyjazd, tak aby zdążyć z ewentualnymi zakupami…i niczego nie zapomnieć.

jak skompletować “walizkę”

 • nie pakuj się na ostatnią chwilę! Być może okazać się wtedy, że zabrałaś 3 podobne sukienki a ani jednych szortów i zapomniałaś apteczki.
 • sprawdź pogodę w miejscu do, którego się wybierasz, a także wyposażenie hotelu / pensjonatu do którego się wybierasz ( czy posiadają żelazko, pralkę itd.). Na tej podstawie dobieraj rodzaj i ilość ubrań. Gdy wyjeżdżamy z dziećmi, zwłaszcza małymi, lepiej jest zabrać jedną torbę więcej, niż spędzić wakacje na praniu lub zakupach 😉
 • przed pakowaniem ułóż rzeczy na podłodze i posegreguj. Na spód walizki ułóż rzeczy najcięższe ( buty, kurtki, sprzęt fotograficzny). Następnie układaj poskładane ubrania według klucza- spodnie, bluzy i koszule, następnie spódnice i t-shirty. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu z odnalezieniem potrzebnych części garderoby. Wolne miejsce zapełnij drobiazgami np. bielizną, ładowarkami itd. 
 • rzeczy które mogą się rozbić, zapakuj w foliowe worki i owiń ręcznikami.

co spakować na udane wakacje z rodziną

DLA DOROSŁEGO

Przygotuj zestawy ubrań, które będą do siebie pasować i dadzą kilka kombinacji. Weź koszulę, która pasuje do spodenek i spódnic, oraz tuniki które mogą zastąpić sukienki.

DLA STARSZAKA

Pakujemy krótkie i długie spodnie, kilka t-shirtów, bluzę z długim rękawem, sukienki lub spódniczki i codzienną zmianę bielizny. Dodatkowo kąpielówki/strój kąpielowy, ręcznik plażowy, obuwie i czapki z daszkiem, oraz okulary przeciwsłoneczne. Przydadzą się też zabawki i obowiązkowo kremy ochronne, oraz płaszcz przeciwdeszczowy.

DLA NIEMOWAKA

Poza ubraniami powinny znaleźć się w walizce kremy i zapas pieluszek, oraz jedzenie dla niemowląt ( słoiczki, mleko, butelki i smoczki). Nie należy zapomnieć o ochronie wózka i pieluszkach do pływania 😉 Warto tez zabrać namiastkę domu w postaci pachnącego kocyka i podusi, oraz ulubionej przytulanki. Może się przydać także wanienka turystyczna.

sposoby na nudę 

Przerwy w podróży mogą nie wystarczyć i na pewno nie unikniemy pytania rodem ze Shreka “Daleko jeszcze?”, dlatego warto zaopatrzyć się w zestaw małego podróżnika i umieścić wszystko w skrzyni skarbów 😉

Do takiego pojemnika możemy wrzucić układanki, karty do gry, zgadywanki, małe książeczki i figurki zwierzątek lub auta, lub karty podróżne od The Idea Box. Dobrym sposobem jest kupienie dla dziecka nowej zabawki i wręczenie jej dopiero w samochodzie- zyskujemy dzięki temu godzinę spokoju 😉

wakacyjna apteczka 

W wakacyjnej apteczce powinno znaleźć się kilka niezbędnych rzeczy i leków:

 • środki dezynfekujące i opatrunki, plastry,
 • lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dostosowany do wagi dzieci i dorosłych,
 • leki na dolegliwości żołądkowe i biegunkę,
 • środki łagodzące ból mięśni i stawów, oraz na poparzenia słoneczne,
 • elektrolity.