Porządki w salonie 17


Salon jest centralnym punktem domu. To tu spędzamy wolny czas z rodziną, odpoczywamy, przyjmujemy gości, więc siłą rzeczy powinien być urządzony ze smakiem, nie zagracony  i zawsze uporządkowany. Ale w większości przypadków tak nie jest, zwłaszcza jeżeli mamy w domu zwierzaki i dzieci 😀

porządki 

Jak zabrać się do porządków pisałam Wam TUTAJ.

W salonie mamy 3 obszary które wymagają szczególnej uwagi:

  1. dywanyco 2-3 dni odkurz dywan czy wykładzinę (chyba, że masz w domu zwierzęta-wtedy robimy to codziennie). Przynajmniej dwa razy w roku należy je porządnie wyprać. Dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie do tego firmy czyszczącej, albo zakup odkurzacza piorącego. Swój prywatny model przedstawiałam Wam TUTAJ.
  2. powierzchnia mebli– usuń kurz ze wszystkich powierzchni i wypoleruj je. Dobrym rozwiązaniem jest namoczenie ściereczki z mikrofibry w płynie do płukania tkanin- za jednym zamachem usuniesz lepkie ślady palców i kurz, oraz sprawisz, że nie będzie się tak szybko osadzał na meblach.
  3. tapicerka raz w miesiącu odkurz wszystkie powierzchnie tapicerowane. Co najmniej raz w roku wyczyść tapicerki na mokro, ja używam do tego wspomnianego wyżej odkurzacza-zawsze stosuj się do instrukcji prania umieszczonej na wszywce, oraz wykonaj próbę detergentu w niewidocznym miejscu, aby sprawdzić czy nie odbarwia tkaniny. 

porządki w salonie

ekspresowe sprzątanie

Bez paniki! Tylko SPOKÓJ może Cie uratować 😀 

W nagłych przypadkach bardzo pomocny przydaje się duży kufer, pojemnik z przykrywką czy otwierane pufy ( lub schowek, albo zamykany na klucz pokój 😛 ). Po prostu zbierz porozrzucane książki, gazety. ubrania czy zabawki i włóż je do niego. Przykryj pojemnik, a ukryjesz przedmioty przed czujnym  okiem gościa ( albo teściowej 😀 ). Później odłożysz je na miejsce! Następnie przetrzyj ekran i meble, uprzątnij stolik kawowy i zamieć podłogę, popraw poduszki i spryskaj pomieszczeni dobrym odświeżaczem powietrza. 

Prawda, że nie było tak źle? 

rytuały 

Najważniejsze w sprzątaniu jest wyrobienie w sobie nawyków, takich automatycznych odruchów, lub jak kto woli rytuałów ;). Takie wpojone, automatyczne działania znacznie ułatwią nam zapanowanie nad bałaganem. W brew pozorom wyrobienie dobrych nawyków nie jest takie trudne, wystarczy, ze z zapałem będziemy powtarzać tą samą czynność, o podobnej porze  przez około 21 dni. 

Każdego wieczoru postaraj się ogarnąć cały salon/pokój dzienny:

  • uprzątnij stolik kawowy z niepotrzebnych rzeczy, 
  • odłóż książki i czasopisma na miejsce,
  • odnieś kieliszki, kubki i filiżanki do kuchni,
  • poproś dzieci aby wyniosły pozostawione zabawki do swoich pokoi,
  • przetrzep przy otwartym oknie koce, narzuty i poduszki.

Te kilka drobnych czynności, sprawi, że poranki będą przebiegać spokojniej  w miłym otoczeniu 🙂