Nigdy dość dobra… 13


Sięgając po “Nigdy dość dobra. Jak wyzwolić się pod destrukcyjnego wpływu narcystycznej matki” Karyl McBride, miałam mieszane uczucia i głowę pełną lęków… Nie bezpodstawnie.

 

Zapraszam Cię teraz do wyruszenia w podróż w celu poznania samej siebie i Twojej matki. Nie będzie to wyprawa przyjemna i komfortowa. Będziesz wyzwalać się z okowów zaprzeczeń, będziesz stawiać czoło trudnym uczuciom, odstawisz wrażliwe miejsca i staniesz twarzą, w twarz z własnymi cechami, które być może Ci się nie spodobają.

nigdy dość dobra

 

nigdy dość dobra 

Wiecie jak to jest być ciągle nie dość dobrą? Jeżeli nie, to szczęściary z Was. Zapewne macie kochających i wspierających rodziców, partnerów, mężów i żyjecie w normalnych, niczym nie skażonych środowiskach.

W dzisiejszych czasach, kiedy kładzie się bardzo duży nacisk na wygląd i rozwój, narcyzm zbiera szczególnie obfite plony wśród kobiet. Nie oznacza to, że problem wcześniej nie był znany- znajdziemy go choćby w “Tajemniczym ogrodzie” Burnett’a na przykładzie matki głównej bohaterki Mary. Takie osoby mają bardzo duże potrzeby emocjonalne i są tak skupione na sobie, że nie są w stanie obdarzyć swoich córek bezwarunkową miłością.

 

Gdyby jej matka zaglądała częściej do dziecinnego pokoju, być może Mary była by inna.

 

Lektura tej pozycji otworzyła mi oczy i zdałam sobie sprawę skąd biorą się wszystkie moje problemy w dorosłym życiu. Wstyd się przyznać, ale właśnie taką córką jestem i noszę od dziecka w sobie wielki balast. Zawsze byłam tą nie dość doskonałą, dążącą do perfekcjonizmu i starającą się zadowolić wszystkich w około. Byłam wzorową uczennicą, biorącą udział w każdym konkursie. Później stałam się zbuntowaną nastolatką z niskim poczuciem własnej wartości, a w wieku 19 lat wyprowadziłam się z domu nie mogąc znieść już atmosfery w nim panującej i rok później wyszłam za mąż.

Czy jestem szczęśliwa? 

Nie wiem- ale staram się bardzo i mam nadzieję, że po jakimś czasie zdołam sobie z tym poradzić. Teraz znam już przyczynę i mam wiedzę, której wcześniej mi brakowało.

o autorce

Dr. Karyl McBride, licencjonowana terapeutka specjalizująca się w terapii rodzin i par.

Pracuje w Denver w stanie Colorado. Ma ponad 28 lat doświadczenia w pracy klinicznej. Zajmuje się szczególnie klientami z problemami wynikającymi z dysfunkcjonalnych stosunków w rodzinie pochodzenia. Od ponad 17 lat dr McBride zajmuje się prywatnymi badaniami nad dziećmi narcystycznych rodziców, a zwłaszcza nad kobietami wychowywanymi przez narcystyczne matki. W swym gabinecie pracowała z wieloma córkami narcystycznych matek. 

 

Pisanie tej książki stanowiło dla mnie kulminację lat badań i wewnętrznej podróży, przenoszącej mnie do czasów, gdy byłam małą dziewczynką, która czuła, że coś jest nie tak, ale nie wiedziała, dlaczego.
Czytając książki o więzach matki z córką, zawsze doznawałam intensywnego poczucia straty i obawiałam się, że jestem w tym cierpieniu odosobniona.

 

nigdy dość dobra.

 

o książce

“Nigdy dość dobra” to poradnik dla kobiet, które z jakiegoś względu wciąż czują się niewystarczająco dobre. Czują, że muszą zasłużyć na miłość, więc wspinają się na wyżyny perfekcjonizmu.

Nie jest to jednak książka, która obarcza całą winą matki i robi z nich łatwy cel ataku. Autorka wyjaśnia, że nasze matki (czy też inni bliscy opiekunowie) na pewno kochały nas najlepiej, jak umiały i tak samo wychowywały. Ale jeśli nasza mama przejawiała zachowania ze spektrum narcyzmu (czasem chodzi o naprawdę subtelne działanie), to wynika to z tego, że z kolei jej matka też taka była. Dlatego warto przerwać tę wyniszczającą sztafetę międzypokoleniową i dać sobie, a w końcu i naszym dzieciom, miłość bezwarunkową.

Książka rozpala wewnętrzną moc w kobietach. Zrozumienie, skąd biorą się niektóre nasze zachowania, pozwala na „odpuszczenie” i pogodzenie się z tym, czego już się nie zmieni i patrzenie w przyszłość bez lęku „czy jestem wystarczająco dobra”.

 

Książka, składa się z 3 głównych części:

  1. IDENTYFIKACJA PROBLEMU– przyjrzymy się w niej problemowi narcyzmu wśród matek, zidentyfikujemy swój prywatny balast jakim zostałyśmy obdarzone, oraz odkryjemy specyficzne zachowania jakie nabyłyśmy przez te wszystkie lata. W tym rozdziel autorka przyjrzy się również roli ojca.
  2. JAK WYCHOWANIE PRZEZ NARCYSTYCZNĄ MATKĘ WPŁYWA NA CAŁE TWOJE ŻYCIE– zagłębimy się w skutki w życiu córek narcystycznych matek i poznamy dwa typy kobiet- córkę ambitną lub sabotującą. Poznamy również problemy jakie napotykają kobiety, które same wchodzą w rolę matek.
  3. PRZERWANIE CYKLU DZIEDZICTWA– ta część jest swoistą mapą powrotu do zdrowia i odnalezienia własnej osoby. 

 

książka ukaże się w sprzedaży 14 września 2016r

dziękuję wydawnictwu 

ferria

 

 

nie bądź skąpa- podziel się ! 😉