Misja: znajdź pracę! Wpis gościnny.


Kyoko autorka na stronie Przypadkowe rzeczy  (blog lifestylowy o kosmetykach, ciekawostkach urodowych; miejsce pełne życiowych porad i kreatywnych projektów DIY) niedawno szukała i znalazła pracę marzeń jako młodszy specjalista ds. marketingu w domu mediowym. Zainteresowana działaniem social mediów, ciekawymi kampaniamii outdoorowymi, ale też starą reklamą. 

Opowie Wam dzisiaj jak efektywnie szukać pracy. 

Kyoko, przypadkowe rzeczy, misja: znajdź pracę.

misja: znajdź pracę

Możliwie, że w swojej pracy byłeś / byłaś już za długo, a może poszukujesz swojego pierwszego stażu. Oto garść moich rad jak zacząć poszukiwanie pracy i jak odnaleźć się na współczesnym rynku.

 • Po pierwsze zacznij od LinkedIn.
  Dobrze czytasz nie od CV, nie od listu motywacyjnego – zacznij od publicznego profilu na LinkedIn. Dodaj kolejne sekcje tak jak Cię przeprowadza kreator. Pomoże Ci to uporządkować jakie właściwie posiadasz umiejętności, zrobione kursy. Dodaj zdjęcie. I niech to nie będzie selfie z filtrem – wygląda nieprofesjonalnie.

 

 • Wykorzystaj znajomości.
  Na pewno znasz kogoś kto może Ci pomóc znaleźć odpowiednią pracę. Wrzuć informacje na facebooka, że planujesz rozpocząć karierę zawodową, lub że planujesz ją zmienić. Zrób listę wszystkich znajomych, którzy mogą Ci pomóc i zapytaj ich wprost czy mogą coś dla Ciebie zrobić. Pamiętaj o rodzinie. Może w firmie u Twojej cioci otwierają się staże?
  Piszesz bloga? Niech blog Ci w tym pomoże, może wśród jego czytelników znajdzie się ktoś kto zobaczy w Tobie osobę odpowiednią na puste stanowisko.

 

 • Chodź na wydarzenia “branżowe”. Zaglądaj na targi pracy, ale również akcje charytatywne zgodne z Twoimi zainteresowaniami, otwarte wykłady powiązane z Twoim zawodem, możesz poznać tam kogoś ciekawego, kto poleci Cię do swojej firmy lub rekruterów. 

 

 • Poznawaj rekruterów. Zwykle to oni piszą na LInkedIn, przyjmuj ich do znajomych. Więcej, jeśli mają dodane oferty, które mogą Cię zainteresować napisz śmiało, że szukasz pracy i zapraszasz do kontaktu.

 

 • Uważnie czytaj ofert na portalach i nie przejmuj się wymaganym doświadczeniem. Jeśli posiadasz umiejętności, a brakuje Ci lat doświadczenia postaj się przekonać pracodawcę w liście motywacyjnym. Nie będziesz spełniać oczekiwać stawianych kandydatkowi? Trudno, najwyżej nikt Ci nie odpisze, ale może akurat na 10 wysłanych maili, ta jedna osoba Cię zaprosi na rozmowę, która później będzie idealną pracą.

 

 • Na rozmowy rekrutacyjne przychodź jakby to była Twoja przyszła praca, ale nie licz, że tak będzie. Trzeba przejść naprawdę wiele rozmów by przestać się nimi stresować i zacząć dobrze wypadać. Na kilkadziesiąt maili tylko na kilka dostaniesz odpowiedź pozytywną z zaproszeniem na rozmowę. Na kilkanaście odbytych rozmów tylko z nielicznych dostaniesz informację zwrotną, więc nie czuj zawodu jeśli tym razem się nie uda.

 

 • Sprzątaj swoje social media korzystaj z opcji prywatności. Nie łudź się, że pracodawca nie sprawdza Twojego profilu w social mediach 😉 Rekruter sprawdzi na pewno, przeczyta, znajdzie więcej niż myślisz. Może się okazać, że głupie żarty na ask.fm zdyskredytują Cię w jego oczach i nici z fajnej pozycji.

 

Jakie są wasze doświadczenia w temacie szukania pracy?

Czy łatwo odnaleźć się na teraźniejszym rynku pracy? 

Już w krótce kolejny wpsi pomocny przy zmianie ścieżki zawodowej 😉