W co tak naprawdę pogrywa Twoja głowa? 10


Nie od dziś wiadomo, że ludzki mózg jest jednym z najbardziej fascynujących organów, dlatego dr. Dean Burnett w książce ” Gupi muzg. W co tak naprawdę pogrywa Twoja głowa?” próbuje wyjaśnić nam jego pokrętne i nieefektywne działanie, oraz prezentuje nam niesamowite fakty w fascynujący i przystępny sposób. 

Dr Burnett jest bardzo nietuzinkową postacią wśród brytyjskich neurologów. Równocześnie wykłada na uniwersytecie w Cardiff, oraz oddaje się z wielką pasją rozśmieszaniu ludzkości i jest komikiem. 

gupi muzg

gupi muzg

Książka sama w sobie jest książką naukowo- psychologiczną, lecz czyta się ją z zapartym tchem. Już po samym wstępie, który jest tak porywający i prosty,  ma się niepohamowaną pokusę pochłonięcia jej w jeden wieczór i tym samym zarwania nocy. 

Wciąga jak nie jedna powieść! 

Doktor koncentruje się głównie na pokrętnych  i osobliwych procesach przebiegających w mózgu, oraz wywoływanych przez nie nielogicznych zachowań. 

Być może zakładałeś, że to wierny zapis zdarzeń, które ci się przytrafiły, oraz treści, które przyswoiłeś- nic bardziej błędnego. Pamięć często przekręca i “podrasowuje” przechowywane informacje, tak byś prezentował się w lepszym świetle, trochę jak zachwycona mamusia, która opowiada o oszałamiającym sukcesie Tomeczka w przedszkolnym przedstawieniu, mimo że mały stał tylko na skraju sceny i dłubał w nosie.

Dzięki tej nadzwyczaj przyjemnej lekturze w końcu zrozumiałam co to jest mózg gadzi  i dlaczego nieraz- a może i bardzo często 😉 – zachowuje się jak pierwotniak i z taką siłą walczę w obronie swojego zdania.

Z książki dowiemy się również skąd bierze się choroba lokomocyjna, dlaczego tak zawile i skomplikowanie mózg kontroluje nasze odżywianie, oraz co oznacza pojęcie snu właściwego.

w co tak naprawdę pogrywa twoja głowa

 

Dodatkowo dowiemy się, że nasz mózg ma wiele niesamowitych zachowań!

Jedną z nich jest funkcja “matowienia” uczuć– emocjonalna pamięć zdarzeń negatywnych zaciera się szybciej niż pozytywnych. Sama treść wspomnień pozostaje nie naruszona, z czasem emocje blakną i nie potrafimy stwierdzić, czy miały oddźwięk pozytywny czy negatywny

o książce

W książce znajdziemy osiem rozdziałów i niezliczoną ilość życiowych przykładów.

  1. Kontrolki umysłowe. W jaki sposób mózg reguluje funkcje organizmu, robiąc przy tym niezły bajzel.
  2. Dar pamięci (zachowaj rachunek). Dziwne właściwości systemu ludzkiej pamięci.
  3. Strach ma wielkie oczy. Wielorakie sposoby, na jakie mózg trzyma nas ciągle w strachu.
  4. Masz się za mądrale, co?. Meandry wiedzy o inteligencji.
  5. Czy zauważyłeś, ze ma się pojawić ten rozdział?. Niespójne właściwości układów obserwacyjnych mózgu.
  6. Osobowość: koncepcja warta przetestowania. Złożone i dezorientujące cechy osobowości. 
  7. Uścisk grupowy! Jak mózg ulega wpływom ze strony innych ludzi. 
  8. Kiedy mózg się psuje. Problemy zdrowia psychicznego i ich pochodzenie.

recenzja ksiązki gupi muzg dr. deana burnett

 

Książkę czyta lekko i bardzo przyjemnie, ze względu na niesamowite umiejętności do przekazywania wiedzy doktora Burnett, oraz nieziemskie poczucie humoru ;).

Trzy ostatnie rozdziały zrobiły na mnie największe wrażenie!