8 kroków do polepszenia finansów 20


Finanse domowe można w łatwy sposób poprawić- wystarczy świadome działanie i dyscyplina. Jeżeli dobrze się zastanowimy, to posiadane pieniądze zależą w dużej mierze od naszych codziennych wyborów. Na szczęście jest sporo drobnych czynności, które domowy budżet wyniosą na wyżyny 😉

finanse domowe

finanse domowe

Dzisiaj pragnę ci podsunąć 8 drobnych kroków, które poprawią Twoje finanse.

krok nr 1.

Zrezygnuj z newsletterów reklamowych- otrzymywane newslettery reklamowe, oraz tradycyjne katalogi z rabatami, prowadzą często do zbędnych wydatków. Pozbywając się taki przesyłek, przyhamujesz impulsywne zakupy i zaoszczędzisz pieniądze.

Sprawdź elektroniczną skrzynkę pocztową i wypisz się za jednym zamachem z wszystkich niechcianych newsletterów reklamowych- pomoże Ci w tym Un.Roll.Me . Rozejrzyj się również po domu w celu zidentyfikowania katalogów reklamowych, których nie chcesz otrzymywać  i zadzwoń od razu do firmy z prośbą o  rezygnację z subskrypcji.

krok nr 2

Wyznacz dzienny limit– warto wyznaczyć sobie taki dzienny, limit wydatków. Pomoże ci to zaoszczędzić pieniądze i uniknąć impulsywnych zakupów.

Ustal, ile pieniędzy będziesz potrzebowała realnie danego dnia ( weź pod uwagę rachunki, wizyty u lekarza, czy dojazdy)

krok nr 3 

Włóż drobne do “słoika”- grosz do grosza i …. Kiedy zaczniesz odkładać wszystkie monety w jedno miejsce, szybko przekonasz się jak łatwo uzbierać pokaźną sumkę, którą możesz dorzucić do konta oszczędnościowego.

Sprawdź wszystkie możliwe miejsca, gdzie możesz znaleźć drobniaki, oraz odłóż pieniądze, które zostały ci z danego dnia.

krok nr 4

Przelicz swoją gotówkę- kiedy dokładnie wiesz ile gotówki posiadasz, możesz bardziej świadomie nią dysponować. Warto wiedzieć takie rzeczy, na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Brak wystarczającej gotówki w portfelu ( dotyczy to głównie zakupów), często prowadzi do tego, że płacisz kartą kredytową i w skutek tego wydajesz więcej niż zamierzałaś.

Wyciągnij z portfela, torebek i kieszeni całą gotówkę przeznaczoną na dany dzień- przelicz ją. 

krok nr 5

Zacznij oszczędzać- jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, stwórz mały fundusz na nieprzewidziane wypadki ( naprawa auta, pobyt w szpitalu itd.) 

Zacznij regularnie odkładać na konto oszczędnościowe co najmniej 50 zł- jeśli masz długi i skromny budżet, a potem 100 zł, albo więcej. Jeśli nie możesz odłożyć 50-100 zł z każdej wypłaty przyjrzyj się wydatkom z bliska- zwykle jest coś co można ograniczyć.

krok nr 6 

Spłać mały dług- dług może Cię paraliżować i przytłaczać, oraz bardzo stresować, dlatego najlepiej zacząć od najmniejszego zobowiązania.

Spisz na kartce wszystkie swoje zobowiązania, łącznie z kwotami i wybierz ten najmniejszy dług. Zastanów się ile dodatkowo możesz przeznaczyć w miesiącu na szybszą spłatę tego zobowiązania i zacznij od razu przelewać większą kwotę. Kiedy już uporasz się z tym zadłużeniem, weź na tapetę kolejny- przelewaj co miesiąc sumę zadłużenia + dodatkową kwotę na którą składała się spłata wcześniejszego zobowiązania. Postępuj tak, dodając coraz wyższe sumy na spłatę, aż pozbędziesz się wszystkich zobowiązań. 

krok nr 7

Zapakuj przekąskę i kawę- Wydatki na codzienne kawy i obiady na mieście szybko się sumują i wychodzą z tego spore kwoty, dla tego zaparz w domu ulubioną kawę i przygotuj posiłek lub przekąskę, którą zabierzesz ze sobą.

Za zaoszczędzone pieniądze będziesz mogła kupić sobie wymarzony lunch box i kubek termiczny na kawkę 😉

krok nr 8

Znajdź coś, co możesz zrobić za free-  rozrywka poza domem bez wydawania pieniędzy jest możliwa! Wystarczy dobrze poszukać 😉 

A czy ty masz swoje ulubione sposoby na poprawienie finansów?