Evernote- organizacja życia dziecka 6


Zapraszam Was na kolejną, 5 już część Zorganizowanych, których bohaterami będą Państwo B. z bloga PRAKTYCZNY PARENTING  i Evernote.

Państwo B.

Odkąd pojawiło się dziecko, a później kolejne  Nasze życie nabrało zupełnie innego wymiaru, niestety mimo najlepszych chęci brakuje Nam czasem nie tylko siły, ale przede wszystkim pamięci. Takiej podręcznej, jak lista zakupów czy miejsc, które możemy odwiedzić w deszczowy dzień. 

Weźmy na przykład okres świąteczny.

Na pewno wiele osób pyta się Was co chcecie dostać w prezencie pod choinkę. Na pewno w ciągu roku spodobało Wam się wiele rzeczy, które chcielibyście dostać, ale nigdzie tego nie zapisaliście i w momencie gdy potrzebujecie odpowiedzi po prostu nie potraficie sobie niczego konkretnego przypomnieć?

Nam zdarzało się często dlatego zaczęliśmy używać Evernote.

Aplikacja Evernote, której hasłem reklamowym jest – zapomnij o zapominaniu, stał się naszym codziennym narzędziem do planowania absolutnie wszystkiego. Szczególnie pomocny okazał się w momencie gdy spodziewaliśmy się dziecka. Dosłownie z dnia na dzień mnóstwo rzeczy wymagało przemyślenia i zaplanowania. Wiedzieliśmy, że w momencie narodzin zmieni się diametralnie ilość czasu jaką się ma do dyspozycji i szukaliśmy metody, która pozwoli nam nad tym wszystkim zapanować.

praktyczny parenting z Evernote

W tym wpisie chcemy podzielić się z Wami praktycznym przykładem jak my używamy Evernote do planowania wszystkiego, co dotyczy dziecka.

Po przeczytaniu tego wpisu szczerze zachęcamy do zapoznania się z aplikacją Evernote szerzej na ich stronie. Jest całkowicie darmowa i ma tą zaletę, że jest dostępna na wiele urządzeń. Jeżeli więc tylko macie dostęp do Internetu będziecie od razu mieli dostęp do swoich notatek.

Jak może wyglądać praktyczny parenting z Evernote?

Należy zacząć do wyjaśnienia jak zorganizowany jest Evernote. Wyobraźcie sobie wiele różnokolorowych paczek z tzw. żółtymi karteczkami, które tak wszyscy lubią. W rozumieniu Evernote:

  •  pojedyncza „żółta karteczka” to po prostu Notatka
  • grupa „żółtych karteczek” sklejonych razem to Notatnik
  • wiele grup posklejanych „żółtych karteczek” różnych kolorów to Stos Notatników

W momencie, gdy dowiedzieliśmy się, że oczekujemy dziecka utworzyliśmy Stos Notatników, który nazwaliśmy imieniem naszego przyszłego małego Pana B. W ten sposób wszystko, co dotyczyło dziecka znalazło się na jednej wirtualnej kupce.

evernote_parenting
Następnie przyszła pora na tworzenie Notatników.
Wśród naszych notatników znalazły się po prostu kolejne etapy/imprezy które nas czekały. Jak dokładnie należy nazywać notatniki musicie wymyślić sami. Wszystko zależy na jak dużej dokładności planowania Wam zależy.

» My pierwszy z notatników nazwaliśmy wyprawka dla noworodka. Potem zaczęliśmy zapełniać ją bardziej szczegółowymi notatkami.

» Znalazły się wśród nich między innymi takie rzeczy, jak przygotowanie pokoju, czyli plan działania co musimy zmienić w naszym domu, by był on przygotowany na kolejnego członka rodziny.

» Stworzyliśmy również notatkę na temat żywienia, gdzie przykładowo znalazły się zalecenia Instytutu Matki i Dziecka, przykładowe menu czy notatki o tym, jak rozpoznać alergie.

» Znalazła się notatka na temat ubranek, gdzie wylistowaliśmy wszystkie potrzebne ubranka, które musimy kupić w danym przedziale wiekowym.

Zapisywaliśmy w Evernote wszystko, co przyszło nam do głowy. To był okres planowania, z którego mamy teraz piękne wspomnienia.

evernote
Jedną z pierwszych większych imprez, którą musieliśmy zorganizować był Chrzest. Stworzyliśmy więc nowy notatnik o nazwie Chrzest. W nim z kolei zaczęliśmy zakładać notatki:

  • lista gości
  • menu
  • lista prezentów itp.

Tworzyliśmy oddzielną notatkę na każdy aspekt tej imprezy.
Podobnie sprawa miała się z pierwszymi urodzinami, które oczywiście w Evernote urosły do rangi notatnika. Znów znalazła się notatka z listą gości do zaproszenia, pomysłów na zaproszenia i przepisów na tort urodzinowy.

Evernote

Evernote ma tą zaletę, że może pracować z każdym rodzajem informacji dostępnej w formie cyfrowej. W każdej notatce możemy używać tekstu, dołączać pliki audio, czy zapisywać strony internetowe – całe, ich fragmenty lub linki. Każda notatka może więc przybierać dowolną postać. Może to być tekst, zdjęcie, wiadomość głosowa nagrana gdzieś w biegu, czy po prostu zwyczajna check lista.
Aplikacja posiada również duże możliwości w zakresie wyszukiwania zapisanych w nich informacji. Dzięki temu odnalezienie zapisanych w nich informacji nie będzie żadnym problemem. Wystarczy tylko każdą notatkę opatrzyć bardzo dobrze rozwiniętym systemem tagów. Przydadzą się one szczególnie w sytuacjach, gdy będziecie chcieli w łatwy sposób odszukać grupy notatek z różnych notatników. Np. jeżeli tworzycie wiele list potencjalnych prezentów w różnych notatkach na przykład dla kilku z Waszych dzieci, wtedy wszystkie z nich warto oznaczyć tagiem prezenty.

Za pomocą funkcji wyszukiwania będziecie w stanie bardzo szybko znaleźć je wszystkie. Grupy takich notatek możecie scalać. Możliwości są praktycznie nieskończone.