Domowy budżet w kilku, prostych krokach. 1


 

Czym jest domowy budżet?

Domowy budżet to prosty sposób, aby zachować kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Podobnie jak w każdej firmie, rodzina może utrzymać finanse na lepszym poziomie, dzięki kontrolowaniu dochodów i wydatków. Jest to jeszcze bardziej istotne, jeśli chcesz wyjść z długu. 

Zrobić budżet to wskazać swoim pieniądzom dokąd mają iść, zamiast się zastanawiać, gdzie się rozeszły.

                                                     John C. Maxwell

Niektórych z Was, myśl o domowych finansach, przyprawia o ból głowy i kojarzy się z kilkoma godzinami dziennie spędzonymi na spisywaniu paragonów i notowaniu każdej wydanej złotówki. Bingo! Po części Wasze obawy są słuszne, ale zadaj sobie pytanie: czy naprawdę nie można spędzić kilka godzin miesięcznie, aby mieć więcej pieniędzy? 

 

Pierwsza reguła brzmi:

Wydawaj mniej, niż możesz zarobić!

 

Działanie!

Jeżeli już Cię przekonałam do korzyści płynących z uporządkowania finansów domowych, czas zabrać się do DZIAŁANIA!

Zrób listę swoich oszczędności, inwestycji, nieruchomości itp. Dobrze jest wiedzieć, co masz teraz i co robisz ze swoimi pieniędzmi. To również dobry moment, aby zwrócić uwagę wszystkim swoim kontom bankowym, kartom kredytowym, debetom jak i również długom. Może po sprawdzeniu i podliczeniu, okaże się, że są odprowadzane dodatkowe opłaty związane z twoim darmowym kontem bankowym, albo odsetki z kart kredytowych Cię zjadają!

Teraz czas przyjrzeć się swoim dochodom– zapisz wszystkie miesięczne przychody. Jeżeli są one stałe, to będzie bardzo łatwe! Jeśli Twoje zarobki są nieregularne (np.  freelancer lub przedsiębiorca, masz jeszcze lepsze i gorsze miesiące), staraj się wyciągnąć średnią przynajmniej z 6 miesięcy.

Nie zapomnij o swoich dodatkowych przychodach  jak dochód pasywny, odsetki z rachunku bankowego lub zyski ze sprzedaży garażu!

Wszystko zapisz w zeszycie,  excel’u lub specjalnej aplikacji np. Expense Manager, o którym pisałam TUTAJ. Wybierz idealną metodę dla siebie i zacznij działać już dziś!

 

planowanie domowego budżetu

Zapisuj!

Jeżeli wiesz już jak to u Ciebie wygląda, zrób eksperyment!

Zbieraj przez miesiąc każdy paragon i wklepuj go np. do wspomnianego wyżej programu.

Tylko od Ciebie zależy, czy poświecisz na to jeden dzień w tygodniu np. usiądziesz do tego w sobotnie przedpołudnie z kawką, czy będziesz każdego dnia wieczorem wszystko notować. Gwarantuje, że po 2 tygodniach wejdzie Ci to w krew i po miesiącu liczenia każdego wydanego grosza, sposób w jaki wydajesz pieniądze bardzo się wyklaruje 🙂

Warto prowadzić taki finansowy dziennik kilka miesięcy, aby móc zaplanować i wdrożyć swój własny plan finansowy w życie!

No i nie zapomnij o oszczędzaniu!