Zdefiniujmy wroga! Czym jest BAŁAGAN i jaki ma na nas wpływ? 13


Odkąd sięgam pamięcią fascynuje mnie feng schui.

Od lat niezmiennie wprowadzam jej zasady do swojego domu i nie mówię tu o umieszczaniu luster, błyszczących szkiełek, zawieszaniu dzwonków, okadzaniu przestrzeni, czy hodowaniu parzystej liczby  rybek, choć uwielbiam łączyć wszystko w pary! 

Fascynuje mnie ta starożytna, chińska praktyka ze względu na planowanie przestrzeni w celu osiągnięcia harmonii ze środowiskiem naturalnym. Bliskie mojemu sercu jest również japońskie podejście do porządków i organizacji przestrzeni.

Chciałabym przybliżyć Wam filozofię feng schui i pomóc zrozumieć przyczyny powstawania bałaganu, oraz jego wpływu na nasze samopoczucie i życie.

Gotowe? 😉

bałagan, definicja bałaganu

 

czym jest bałagan? 

bałagan to zbiór przedmiotów, które są porozrzucane w nieuporządkowany sposób

Bałagan tworzą rzeczy, które można przypisać do czterech kategorii: 

rzeczy nie lubiane i nie używane

Wierzę, że wszystkie przedmioty, które nas otaczają mają energię, która w jakiś sposób nas przenika. Jest ona dobra, lub zła- innej opcji nie ma!

Spróbuj przypomnieć sobie jak się czujesz otoczona obiektami która kochasz, nieustannie używasz i które sprawiają ci wielką radość?

Niech zgadnę. Czujesz szczęście i spokój! 

Rzeczy, które są dla ciebie ważne, czy po po prostu estetyczne i ładne mają silną, wibrującą energię, która przepływa wszędzie gdzie się znajdują. W takim otoczeniu płyniesz z prądemmasz cel i realizujesz go, oraz tryskasz energią!

Analogicznie, kiedy otaczasz się zepsutymi, brzydkimi przedmiotami, które wzbudzają tylko twoją niechęć, czujesz, że utknęłaś w miejscu. Kiedy nasz dom staje się zabałaganiony, przejmuje nad nami kontrolę, a nasze życie staje się chaotyczne i również zaniedbane.

nieuporządkowane i brudne przedmioty

Niestety nie wystarczy otaczać się rzeczami, które sprawiają, że czujemy się dobrze w swoim otoczeniu, jeżeli są one brudne i porozrzucane po wszystkich pomieszczeniach, bałagan będzie naszym stałym gościem.

Niektórzy tłumaczą się, że jest to tak zwany artystyczny nieład. Ja również taki nieład posiadam gdy pracuję– tworzę wpisy, fotografuję, ale po skończonej pracy odkładam wszystko na miejsce.

Przedmioty, które znajdują się w tej kategorii zazwyczaj nie mają przypisanego miejsca w twoim domu, a wiele z nich posiadasz nie z własnej woli.

Co to oznacza?

Pojawiły się one w twoim domu nie dla tego, że podjęłaś świadomą decyzję o ich nabyciu– np. są to ulotki reklamowe i różne papierzyska. Do tego dołóżmy rzeczy, które kupiłaś pod wpływem impulsu i robi się niezły bałagan 😉

Wcale nie jestem zwolenniczką utrzymywania mieszkania w nieskazitelnym i perfekcyjnym stanie, ale wyznaję zasadę o której nie jednokrotnie Wam przypominam – miejsce na wszystko i wszystko na swoim miejscu. 

zbyt dużo rzeczy na małej przestrzeni

Często problem stanowi ciasnota.

Rodzina się powiększa, przedmiotów przybywa, a metraż nie jest z gumy i zostaje ten sam.

Nie jesteśmy w stanie rozciągnąć przestrzeni, ale możemy regularnie pozbywać się przedmiotów, spojrzeć na swoje przepełnione szafy ciut bardziej kreatywnie, oraz metodą prób i błędów znaleźć idealny system przechowywania.

W przepełnionym domu nie da się oddychać (naprawdę i w przenośni)!

to co jest niedokończone

To jest taki rodzaj bałaganu, który bardzo trudno dostrzec i bardzo łatwo zignorować.

Każda niedokończona rzecz należąca do królestwa rzeczy fizycznych, umysłowych, emocjonalnych i duchowych zagraca twoją psychikę.

Karen Kingston

Sprawy do załatwienia , które wciąż przekładasz, odzwierciedlają twoje problemy w życiu osobistym wysysają twoją energię. Są to drobne naprawy, guziki do przyszycia, uszczelki do wymiany, telefony które musisz wykonać, czy znajomości do zakończenia.

Zdziwisz się jak jak wzrośnie twój poziom energii i zadowolenia z siebie, jeżeli tylko uporasz się z tym rodzajem bałaganu.

magia porządków

 jaki wpływ ma na nas bałagan? 

Większość ludzi z którymi rozmawiam,  nie wiąże swoich problemów z bałaganem, tym samym nie ma najmniejszego pojęcia jaki wpływ ma on na nasze życie i samopoczucie.

To w jakim stopniu wpływa na cie nie uporządkowana przestrzeń, zależy od tego jakim typem człowieka jesteś, ile rzeczy posiadasz i nie można tu stosować żadnych uogólnień.

Poniżej przedstawię Ci kilka typowych skutków posiadania takich przestrzeni:

√ bałagan powoduje zmęczenie i ospałość 

przyczyną jest zablokowana energia, która zbiera się w okół tych przedmiotów, zamiast krążyć swobodnie po pomieszczeniach

√ sprawia, że tkwisz w przeszłości i nie masz siły otworzyć się na nowe

gdy cała przestrzeń jest zagracona przedmiotami, które gromadziliśmy od dłuższego czasu, w naszym życiu nie ma już miejsca na nowe i nie mówię tu o kolejnych przedmiotach 😉 ; często patrzysz za siebie a nie przed siebie!

√ bałagan sprawia, że odkładasz wiele rzeczy na później

po prostu jesteś przytłoczona otaczającymi cię przedmiotami i nie możesz za żadne skarby zmusić się do działania

√ bałagan może być przyczyną depresji

energia zostaje zablokowana przez bałagan, dzięki temu mamy obniżone samopoczucie- w skrajnych przypadkach może prowadzić do depresji, lub ją nasilić

√ bałagan zmniejsza radość z życia

dzięki niemu możesz stać się niewolnikiem swoich złych nawyków, oraz przyzwyczajeń i wpaść w złą rutynę, a ty sama stajesz się nudna dla otoczenia

√ bałagan odwraca uwagę od rzeczy ważnych

wszystko co posiadasz wręcz błaga o twoją uwagę; gdy pozbędziesz się nadmiaru przedmiotów, będziesz mogła skupić się na całej reszcie swojego życia

√ bałagan wzmaga nadwagę 

często spotykamy się ze stwierdzeniem, że tłuszcz i bałagan tworzą warstwę ochronną przed problemami- liczymy na to, że dzięki dodatkowej warstwie będziemy w stanie wszystko kontrolować

Zapraszam Cię do wspólnej podróży, podczas której nie tylko posprzątamy i zorganizujemy nasze domy, ale również życie! 

Jeżeli znasz osoby, którym warto uświadomić pewne rzeczy UDOSTĘPNIJ  🙂