“capsule wardrobe” czyli organizacja szafy 25


Szafa kobiety, temat rzeka ;).Przeważnie jest tak, że choćby każda z nas miała wielką garderobę pełną ubrań jak Carrie Bradshaw z “Seks w wielkim mieście”, to i tak NIGDY nie będzie miała w co się ubrać!. U mnie, dochodzi jeszcze jeden problem- żadne ciuchy do siebie nie pasują, więc nie ma mowy o tworzeniu jakichkolwiek zestawów. Z pomocą przyszła mi capsule wardrobe i bardzo duża chęć zmian.

capsule wardrobe 

Jest to tak zwana SZAFA W PIGUŁCE – według niej, należy skomponować swoją szafę z neutralnych i dobrych gatunkowo ubrań, najlepiej w stonowanych kolorach i dobierać do nich różnorodne dodatki, tak aby nie rujnując kieszeni stworzyć z podstawowych wariantów ciągle nowe stylizacje.

Brzmi jak bajka, prawda ? ;). 

Każda nowa pora roku, to nowa capsule wardrobe. Inne zestawy ubrań  będziemy nosić latem, a inne jesienią.

planowanie szafy 

Na początek przygotuj sobie ulubioną kawę ( albo najlepiej cały dzbanek 😛 ), duży karton, aparat, notatnik i DO DZIEŁA !

Kilka wskazówek jak się do tego zabrać 🙂 :

  1. Wyciągnij wszystkie ubrania z szafy na łóżko czy podłogę.
  2. Zastanów się jaki jest twój styl, ulubiony fason, styl życia i kolory ( wszystko możesz zapisać w notatniku). Nie będziesz potrzebować kilku koszul czy eleganckich ubrań, jeżeli twoja praca lub styl życia tego nie wymaga.
  3. Zacznij przeglądanie i przymierzanie – od razu wyrzuć zniszczone ubrania, w twojej szafie nie ma na nie miejsca! Ubrania w których źle się czujesz, nie pasują ci bądź są za duże/za małe zapakuj do jednego kartonu, a później zastanów się co z nimi zrobić ( oddać, sprzedać czy po prostu wyrzucić ).
  4. Przyjrzyj się ubraniom które zostały. Zastanów się z czym będziesz je nosić i kiedy. Spróbuj ułożyć kilka ciekawych kombinacji i zrobić im zdjęcie, choćby po to aby mieć ściągawkę na początek :). Jeżeli do danej stylizacji brakuje ci jakiegoś ciuszka, bądź dodatku, od razu opisz ją możliwie najdokładniej na liście zakupów.
  5. W idealnej sytuacji powinno zostać ci około 30 ubrań , które będziesz nosić przez 3 miesiące ( nie wliczamy tu bielizny czy odzieży sportowej).

 

Jeżeli nie masz siły, przeraża cię myśl o gruntownych porządkach i te sterty ciuchów, przez które musisz przebrnąć- użyj WIZUALIZACJI-wyobraź sobie ten ład i porządek po; przejrzystość na półkach czy wieszakach i najważniejsze, twój uśmiech i zadowolenie, po tym jak w końcu masz się w co UBRAĆ! .

Prawda, że lepiej ? 😀

moja wymarzona szafa 

Na koniec kilka moich ulubionych zestawów podstawowych i opis :

  • kolory-przeważa szary, z domieszką czarnego + fiolet, róż, łosoś, mięta, beż i kobalt -nie potrafię zrezygnować z koloru 😉
  • styl prosty, wygodny- jegginsy, spódnice, proste sportowe sukienki, narzutki.
  • wzory- uwielbiam wzory!
  • dodatki – biżuteria, dużo biżuterii.

Dążę do stworzenia wygodnych, prostych zestawów z dodatkiem intensywnych kolorów/wzorów. Wygoda jest dla mnie bardzo ważna ze względu na obecny tryb życia ( dom, dzieci, sport). Pamiętajcie o tym tworząc swoją wymarzoną capsule wardrobe.

POWODZENIA ! 🙂