Kategorie
Uncategorized

Jaki kolor płaszcza wybrać?

Ostatnio mój znajomy zwrócił się do mnie z pytaniem jaki kolor płaszcza powinien wybrać dla siebie. Po dłuższym zastanowieniu, doszliśmy do wniosku że zanim wybierzemy kolor płaszcza powinniśmy się skupić nad jego krojem i fasonem. Nie każdy model będzie pasował na każdą sylwetkę, też nasze oczekiwania co do płaszcza, jego koloru i fasonu są różne.
Należy się zastanowić jakie przeznaczenie będzie miało nasze okrycie. Czy chcemy żeby pasował do każdej stylizacji, czy ma być bardziej sportowy czy formalny. Płaszcz jest alternatywą dla kurtki jednak ta ostatnia nie będzie pasować do każdej stylizacji. Dobrze dobrany płaszcz jest bardziej funkcjonalny, możemy go założyć zarówno na randkę jak i do biura.
Jaki płaszcz wybrać? Na rynku znajdziemy bogactwo wzorów i kolorów. Jeżeli szukamy płaszcza o bardziej sportowym charakterze to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się budrysówka. Jest to krótki płaszcz dwurzędowy, zapinany na cztery drewniane kołeczki, uszyty z grubego materiału, jest to zdecydowanie wygodny model w użytkowaniu. Ze względu na swoją długość świetnie sprawdzi się kiedy do pracy jeździmy samochodem. Budrysówka jest płaszczem dwurzędowym więc najlepiej będzie wyglądała na mężczyźnie o szczupłej sylwetce. Jeżeli masz większy brzuszek, niestety ten płaszcz Cię poszerzy i będziesz wyglądać bardziej obszernie.
Panowie z taką sylwetką powinni wybrać model jednorzędowy, który ich wysmukli. Dobrze też żeby ten płaszcz był bardziej obszerny, wtedy ukryje niedoskonałości naszej figury. Płaszcze dwurzędowe przeznaczone są dla panów o szczupłej i smukłej sylwetce.
Bardziej elegancką wersją płaszcza zapinaną na podwójne guziki jest bosmanka. To krótki wełniany płaszcz dwurzędowy sięgający poniżej bioder. Ma wysoki kołnierz z dużymi klapami dopasowany fason. Ten krój modeluje naszą sylwetkę, podkreśla i uwydatnia ramiona a także wyszczupla talię. Dzięki takiemu krojowi, szeroko rozstawionym guzikom i wyłożonym szerokim klapom, nasza sylwetka wydaje się masywniejsza i zyskuje lepsze proporcje, staje się bardziej męska. Bosmanka to klasyczny elegancki płaszcz na każdą okazję, można ją nosić na co dzień jak i na szczególne okazje.
W zależności od dodatków możemy nosić ją do garnituru jak i stroju mniej formalnego. Do najbardziej eleganckich męskich płaszczy należą bez wątpienia dyplomatki. Ten fason płaszcza doda nam powagi i szyku. Jest to model wełniany, jednorzędowy z długością do kolan. Możemy go dopasować do stylizacji eleganckich jak i sportowych. W kolorze granatowym i czarnym świetnie będzie wyglądał do garnituru i smokingu. Klasyczna dyplomatka powinna mprzieć długość do kolan, jednak projektanci idąc za trendami mody stworzyli fason sięgający połowy uda. Zyskali na tym panowie o niższym wzroście, taka długość optycznie wydłuża i wysmukla sylwetkę.
Jednorzędowa dyplomatka świetnie się sprawdzi u panów z brzuszkiem, ten model ukryje mankamenty figury. Przy wyborze płaszcza ważna jest odpowiednia długość dobrana do naszego wzrostu. Obecne trendy przewidują że płaszcz powinien być nie dłuższy niż do kolan.
Wysocy panowie mogą pozwolić sobie na dłuższe płaszcze, jednakże długość do połowy uda jest najbardziej korzystna. Długi płaszcz skraca sylwetkę i zaburz proporcje, powinni unikać go panowie o niskim wzroście.
Jak już omówiliśmy zarówno fason jak długość płaszcza możemy zająć się kolorem. Odpowiedni kolor jest bardzo ważnym aspektem, można wykorzystać go na swoją korzyść. Najbardziej klasycznym kolorem jest czarny lub granatowy. Taki płaszcz założymy na każdą okazję i do każdej stylizacji. Świetnie pasuje do garnituru i smokingu. Będzie on świetnym uzupełnieniem naszej eleganckiej stylizacji. Do tego samego płaszcza zakładając mniej oficjalny ubiór, spodnie typu chino, buty typu monki, kolorowy szal nasza stylizacja robi się mniej formalna i bardziej codzienna.
Klasyczne kolory będą dobrze wyglądały u każdego mężczyzny, bez względu na wiek oraz budowę sylwetki.
Jaśniejsze kolory typu brąz, kamel i beż świetnie podkreślą urodę panów w młodszym wieku i o jaśniejszych włosach.
Pamiętajmy że ciemny lub jasny kolor płaszcza możemy przełamać kolorowym szalem. Intensywny kolor szala przy twarzy, ożywi nam kolor karnacji przez co będziemy wyglądać korzystniej.
Myśląc o połączeniu kolorystyki nie możemy zapomnieć o podziale na barwy ciepłe i zimne, i w takich grupach powinniśmy je łączyć, w przeciwnym razie wyjdzie nam połączenie kontrastowe.
Czyli do brązowego płaszcza świetnie będzie wyglądał beżowy lub pomarańczowy szal, natomiast do granatowego szal z elementami szarości lub niebieskiego. Najbezpieczniej dla nas będzie gdy wybierzemy płaszcz w jednym kolorze, dużo łatwiej będzie dobrać do niego resztę stylizacji.
Przy zakupie okryć wierzchnich ważny jest skład materiału, najlepiej jeśli byłaby to czysta wełna, taki płaszcz będzie ciepły i długo nam służył. Idealnie by było gdyby miał dodatek miękkości i lekkości naszemu okryciu, będzie on cieplejszy i bardziej komfortowy.
Mając taką wiedzę możemy udać się na przemyślane zakupy.