Październik z domowym budżetem- organizacja i planowanie 15


budżet domowy- na dobry początek

Październik to idealny czas na ogarnięcie domowego budżetu. Kapryśna aura nie zachęca do spędzania czasu na dworze, dlatego tak chętnie oddajemy się drobnym, domowym sprawom.

Zatem chwyć kubek z gorącą, aromatyczną kawą cynamonową, lub innym pysznym napojem;). Przygotuj notes i ołówek, oraz zmień nastawienie- nie myśl o chwilach spędzonych nad swoimi finansami jak o karze, lecz uczyń je przyjemnymi i pożytecznymi. Wyłącz wszystkie rozpraszacze, nie sprawdzaj maili- to będzie czas w którym poświęcisz 200% swojej uwagi na pracę nad finansami.

√ zafunduj sobie raz w tygodniu dłuższą randkę ze swoim portfelem 

ramówka 

Cały październik upłynie nam pod znakiem budżetu domowego i zajmiemy się następującymi zagadnieniami :

 • sporządzeniem i kontrolowaniem domowego budżetu,
 • nauczymy się oszczędzać na jedzeniu,
 • określeniem rocznych celów,
 • opracowaniem finansowego kalendarza wydarzeń cyklicznych,
 • naprawą budżetu i spłatą zadłużeń,
 • finansami najmłodszych (kieszonkowe).

Gotowe?! No to do dzieła!

zapisywanie wydatków

porządki w budżecie 

O wiele lepiej nam się żyje, jeżeli wszędzie nie panuje chaos, oraz wiemy gdzie co leży i jak wygląda, prawda? 😉 Nie zdziwi Cię zatem to, że zaczniemy od uporządkowania finansów- przyjrzymy się bliżej Twojemu budżetowi i stwierdzimy co wymaga w nim największej pracy.

ćwiczenie 

Stwórz swój własny arkusz kalkulacyjny, lub tabelę w notatniku i uzupełnij ją według dwóch kategorii

 1. RACHUNKI ZOBOWIĄZANE UMOWĄ- są to wszystkie te rachunki, które trzeba regularnie płacić i są związane prawną umową np. czynsz, media, raty za studia/przedszkole, kredyty.
 2. RACHUNKI STAŁE– pozostałe, regularne rachunki np. żywność, paliwo / transport, chemia, bilety miesięczne itd.

negatywne skutki

Na koniec ćwiczenia odpowiedź sobie na kilka pytań:

 • Co by się stało gdyby zabrakło Ci pieniędzy na opłaty i stałe zobowiązania?
 • Co robisz, aby zawsze opłacić je na czas?
 • Co by się stało gdyby nie starczyło Ci na zaspokojenie podstawowych potrzeb i resztę opłat?

Jeżeli już wiesz jak wygląda Twój budżet ( wydajesz mniej niż zarabiasz, a może jest wręcz odwrotnie), warto zastanowić się w jakich obszarach możesz poszukać oszczędności i stworzyć fundusz rezerwowy.

Fundusz rezerwowy/ awaryjny to nic innego jak dodatkowe pieniądze na niespodziewane wydarzenia losowe np. awaria bojlera, leczenie lub chwilowych problemów z gotówką i brak pieniędzy na podstawowe potrzeby. Na fundusz najlepiej przeznaczyć pieniądze z drobnych, dodatkowych zleceń. 

 

d

porządki w portfelu 

Teraz czas na Twój portfel ;).

ćwiczenie

Wyjmij z niego całą zawartość i wyrzuć to co niepotrzebne. Przejrzyj pozostałą cześć skarbów, zastanów się czy wszystko jest w nim niezbędne i na swoim miejscu. Przeanalizuj dokładnie każdą kartę rabatowa, lojalnościową itd.

Zastanów się czy możesz obniżyć jakieś koszty dzięki nim, oraz wprowadzić dobre nawyki wydawania pieniędzy.

W internecie jest mnóstwo stron z kodami rabatowymi, może warto się im przyjrzeć i zaoszczędzić trochę?

porządki w portfelu

 

monitorowanie wydatków

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest spisywanie wszystkich wydatków przez 30-60 dni. Tutaj liczy się tylko i wyłącznie Twoja konsekwencja, oraz chęć zapanowania nad swoimi finansami. Jeśli zdajemy sobie sprawę ile i na co wydajemy pieniądze, łatwiej jest nam zaplanować budżet, oraz zminimalizować kwotę nieprzewidzianych wydatków..

Dzięki spisywaniu wszystkiego odzyskujemy kontrolę nad swoim portfelem i wkraczamy na wyższy poziom ;).

ćwiczenie

Zastanów się w jaki sposób możesz monitorować wydatki, aby było szybko i sprawnie?

Może wystarczy Ci pojemnik  na wszystkie rachunki i paragony, oraz godzina tygodniowo na wpisanie wszystkiego. Albo wolisz tak jak ja poświęcać kilka minut dziennie i wklepywać wszystko w świetną aplikacje expense.manager , w której mogę tworzyć własne foldery i kategorie.

Ciekawa jestem jak Ci się podobała finansowa lekcja i czy z łatwością wykonałaś wszystkie ćwiczenia? Daj mi o wszystkim znać w komentarzu, mailu lub na fb 😉

 

 

 • Bardzo przydatne rady
  Mnie czeka dużo pracy jeśli chodzi o mój budżet, bo stanowczo za dużo wydaję.

 • Przez pierwsze 2 miesiące po ślubie Ukochany próbowałam walczyć z excelowymi tabelkami i dzielnie wpisywał wydatki (robił nawet kolorowe diagramy, by łatwiej zobrazować mi na co idzie najwięcej pieniędzy). Po tym czasie się poddał – po 1. zapominaliśmy o paragonach i niektóre zwyczajnie lądowały w koszu, po 2. zwyczajnie mu się nie chciało. Mniej więcej ogarnęliśmy ile potrzebujemy na wydatki stałe, ile na jedzenie i dodatkowe opłaty. Zawsze staraliśmy się coś odłożyć 🙂

 • Maria Skłodowska

  Warto samemu narzucić sobie pewną dyscyplinę finansową – i się jej trzymać. Nie wszystko da się zaplanować, dlatego tym bardziej warto mieć fundusz rezerwowy. Ciekawa jestem kolejnego tematu – jak oszczędzać na jedzeniu. Z moich ogólnych obserwacji wynika, ze ludzie wyrzucają bardzo dużo jedzenia, szczególnie warzyw i owoców. 🙁

 • Dee

  Brrr…nie znoszę ogarniania budżetu, ale wiem, że bez tego nie da się rozsądnie gospodarować dochodami. Kasa lubi rozchodzić się niezauważona na małe rzeczy i niesamowite okazje 😉

 • Październik już trwa, więc chyba skorzystam z Twojej propozycji i rozplanuje sobie budżet na listopad 🙂 Co prawda zazwyczaj mieszczę się w kwocie miesięcznej jaką sobie zakładam do życia, ale mój problem polega na tym, że cały budżet na przeżycie w danym miesiącu, zawiera już fundusz rezerwowy, przez co zawsze zostaje on naruszony, chociaż nie ma takiej konieczności… No i budżet budżetem, mieszczę w nim, ale tak naprawdę niczego nie spisuję, więc w zasadzie nie wiem co robię źle, a co dobrze.

 • Sylwia Antkowicz

  Ja zapisuję wydatki codziennie, gdy robiłam to rzadziej to gubiłam się co już zapisałam a co nie. Zwłaszcza ze nie zawsze z kazdych wydatków mamy paragon.

 • Kolejny raz podchodzę do planowania domowego budżetu, może tym razem wytrwam dłużej w zapisywaniu wydatków.

 • Marta Gie

  ojjj wydatki trzeba monitorować…staram sie to robic i nauką dziadka zawsze zaczynam od stałych opłat i tych zaplanowanych ….potem dopiero dobieram sie do reszty

 • Zgadzam się, że monitorowanie wydatków to podstawa. Miałam przygodę z arkuszem kalkulacyjnym i zbieraniem paragonów, ale nie polecam. Dużo lepiej sprawdza mi się aplikacja w telefonie i wpisywanie wydatków zaraz po dokonaniu zakupów.
  Na pewno zajrzą do kolejnych październikowych wpisów 🙂
  Ps. Bardzo ładny portfel, mam taki sam 😀

 • Ja lubię planować wszystko, więc i budżet planuję. 🙂
  Dzięki za inspirację, udanego tygodnia!

 • Teraz już jasne, dlaczego ja nigdy nie mam przy sobie kasy 🙂

 • Dorota Mazurkiewicz

  Dobra lekcja do częstego ćwiczenia:) Pieniążków nigdy za dużo, a wydatków i owszem.

 • Super plany! Chętnie będę wpadać i czytać październikowe posty, może się czegoś nauczę 🙂 Aplikację można skonfigurować na dwa telefony? Potrzebowałabym czegoś co zainstaluje mąż i ja. Da nam to lepszą kontrolę nad finansami, z konta korzystamy jednak oboje.

 • My już od jakiegoś czasu pilnujemy domowego budżetu i bardzo dobrze na tym wychodzimy :). Zauważyliśmy sporo oszczędności dzięki temu! 🙂 Super ćwiczenia, na pewno niejednemu się przydadzą :).